Ping Nedir? Nasıl Düşürülür?

Ping nedir? Ping Nasıl Düşürülür? … ve aklınıza gelen daha bir çok sorunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Konu internet terimleri olduğunda herkesin aklında bazı sorular oluyor. Bilgi birikimi açısından her seviyeden insana göre güzel bir ping rehberi hazırladık. İyi okumalar!

Ping Nedir?

Ping, bağlantınızın karşı sunucuya verdiği tepki süreci olarak özetlenebilir.

Bir verinin başka bir bilgisayara, bu bilgisayardan da size geldiği süre arasında geçen zaman “Ping” olarak adlandırılmaktadır.

Genellikle çevrimiçi oyunlarda etkisi bariz olarak hissedilmekte ve çoğu zaman kullanıcıların sinir uçlarına dokunabilecek kadar keyifsiz durumlara sebep olabilmektedir.

Örneğin, PUBG ve LOL gibi oyunları oynarken ping değerinizin 50ms değerinden düşük olması idealdir.

İyi bir ping değeri ne ifade eder ve nasıl test edilir?

İyi bir ping değeri, özellikle online oyun oynarken kesintisiz bir deneyim yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Ping değerinizi internetteki ping ölçüm siteleri sayesinde test edebilirsiniz.

İdeal ping değeri nedir?

İdeal ping değerinin 0 ila 25ms arasında değişen bir değer olması beklenmektedir. Bundan daha yüksek bir ping değeri anlık iletişim programları kullanırken görüntünün donarak geç gidip gelmesine veya oyun oynarken “lag” sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Lag, diğer kullanıcı yer değiştirirken size bu verinin geç iletilmesi sebebiyle yeni konumunu görememeniz anlamına gelmektedir.

Ping değerini nasıl düşürebilirim?

Ping değerinizi düşürebilmek için öncelikle kablolarınızı ve modeminizin konumunu kontrol etmeniz gerekir.

Bunun dışında internet tarayıcınızdan kullanmadığınız sekmeleri kapatabilir, internete bağlanan kişi sayını gözden geçirebilir, ortak olarak kullandığınız internette ping değerini yükseltebilecek Netflix, YouTube gibi platformlardan kaçınılmasını hatırlatabilirsiniz.

Kablosuz ağdan bağlanmak yerine LAN kablosuyla bağlanarak da Ping değerinizde bir iyileşme sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen ping değeriniz hala yeteri kadar düşük değilse servis sağlayıcınızdan ve alt yapınızdan kaynaklanıyor olmasındandır. Bunun için internet sağlayıcınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

En düşük ping süresine sahip ve en hızlı internet paketleri için sitemizdeki “Ev İnterneti Kampanyaları” bölümünü inceleyebilirsiniz.