Kredi Kartının Arkasını İmzalamak

Kredi Kartları

Kredi kartları özellikle online ödeme aracı olarak çok sık tercih edilen bir ödeme aracıdır. Sunduğu kullanım kolaylığı nedeni ile çok tercih edilen kredi kartlarının güvenliği de oldukça önemli hale gelmiştir. Bu nedenle de kredi kartı kullanımı ve güvenliği ile ilgili bir dizi kurala uymak gerekir.

Kredi kartlarının kaybolması halinde yapılacaklar hakkında yeterli bilgi sahibi olmak böylesi zor bir durumda kaldığımızda bize faydalı olacak bir bilgi olarak öne çıkıyor. Kredi kartının arkasını imzalamak da bu açıdan önemlidir.

Kredi kartının arkasını imzalamak sanıldığı gibi yanlış bir davranış değildir. Aksine bu sayede kartın bize ait olduğunu tescil ederek, yarın hukuki sorunlar karşısında kendimiz sağlama almış oluruz.

Kredi Kartlarının Arkasını İmzalamak Neden Gereklidir?

Kredi kartlarının arkasını imzalamak başta yanlış görünse de yarın cezai sorumluluk olmaması için bu gerekli bir davranış olarak ön plana çıkıyor.

Kredi kartının arkasını imzalarsanız kartınız kaybolduğunda bu kart ile yapılan alışverişlerden sorumlu olmazsınız. Bu nedenle kartın arkasını imzalamak sizin faydanıza olan bir davranıştır.

Kredi Kartını İmzalamazsanız Kart Geçersiz Mi Olur?

Mastercard ve Vısa gibi dünya çapında kredi kartı denilince akla gelen firmalar imza konusunda oldukça tutucu davranıyorlar.

Bu firmalar kredi kartlarının arkası imzalanmadan kullanılmaması konusunda oldukça katı bir yaklaşım içerisindeler. Bu nedenle kart kullanıcıların bu gerçeğin farkında olarak kredi kartlarını imzalı bir şekilde kullanmaları gerekiyor.

Mastercard Ve Visa Kredi Kartlarının Arkasını İmzalamadan Kullanmak Mümkün Mü?

Günlük kullanımda kredi kartınızı imzasız kullandığınızda bir sorun ortaya çıkmıyor. Fakat kredi kartınızı imzasız kullandığınızda eğer kartınız ile ilgili hukuki bir sorun ortaya çıkarsa kartınızın imzalı olup olmaması önemli hale geliyor. Mastercard ve Visacard bu konuda kredi kartlarının imzasız kullanılamayacağını belirtiyorlar.

American Express Kredi Kartının Arkasını İmzalamadan Kullanmak Mümkün mü?

Kredi kart üreticisi ve ödeme alt yapısı sağlayıcısı firmaların ortak görüşü kartların arkasının imzalanması şeklinde. Bu görüşe American express kartlarını da dâhil etmek mümkün. Bu kredi kartını kullananların da hukuki sorumluluklarını yerine getirmek için kredi kartını imzalamaları önemlidir.

Discover Kredi Kartlarını Kullanırken İmzaya Gerek Var Mıdır?

Diğer kredi kartları gibi discover kredi kartlarını kullanırken de kredi kartlarının arkasını imzalamak önemli. Toplumumuzda kredi kartı arkasını imzalamak pek yaygın bir davranış olmasa da kart üreticileri ve ödeme alt yapısı sağlayıcıları bu konuda ortak bir anlayışa sahipler.

Kredi Kartı İmza Bandı Nerede?

Kredi kartınızı imzalamaya karara verdiyseniz muhtemelen kredi kartının imza bandının nerede olduğunu düşünüyorsunuz. Merak etmeyin resimli bir şekilde anlatacağız.

Kred Kartı İmza Bandı

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kredi kartının arkasında yer alan imza bandı bölümünü imzalamanız gerekiyor. Kartın arkasını çevirdiğinizde imza bandı şeridini göreceksiniz. Burayı imzalarken taşırmamaya dikkat ediniz.

BONUS : Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kredi kartınızı imzalayarak güvenle kullanabilirsiniz. Bunun yanında kredi kartınızın güvenliği ile ilgili bir dizi yapılacaklar bulunuyor.

Bu güvenlik tedbirlerinden en önemlisi kredi kartınızın şifresini kimse ile paylaşmamak. Kredi kartı bilgilerinizi kimse ile paylaşmamak, telefonda kendini müşteri hizmetleri temsilcisi olarak tanıtan kişilere dahi kart şifrenizi vermemek en önemli güvenlik tedbirleri arasındadır.

Kredi Kartım Kayboldu, Ne Yapmalıyım?:

Kredi kartınız kaybolduysa yapmanız gereken ilk işlem müşteri hizmetlerini aramak olmalıdır. Müşteri hizmetleri numarasını bu açıdan önceden bir yerlere kaydetmeniz mantıklıdır. Kredi kartınızın kaybolması durumunda müşteri hizmetlerini arayarak kolayca ve hızlı bir şekilde kartınızı iptal ederek, başkalarının kredi kartınızı kullanmasını engelleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Harcamalarınızı Takip Edin:

Kredi kartı güvenliği ile ilgili en önemli unsurlardan birisi de kredi kartı harcamalarını takip etmekten geçiyor. Kredi kartı ile ilgili harcamalarınızı sms ya da online bankacılık işlemleri üzerinden hızlı bir şekilde takip etmek, kartınız kaybolduğunda ve bu durumun farkına geç vardığınızda size kolaylık sağlayacak önemli bir özelliktir.

Kredi kartının arkasını imzalamakla alakalı tüm sorulara yanıt verdik. Eğer aklınızda başka soru varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Yazıyı paylaşarak daha fazla insana ulaşmamıza yardım edebilirsiniz.

En çok kazandıran kredi kartı kampanyaları için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.