Ev İnterneti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Çağımızın bir gerçeği internet. Değişen ve gelişen dünya beraberinde yenilikler getirirken bir takım eski alışkanlıklarımızı da alıp götürüyor. Gerek banka üzerinde olan işlemlerimiz olsun gerekse alışverişlerimiz olsun hemen hemen hepsini artık internet üzerinden hallediyoruz.

Hayatımız bir parçası haline gelmiş olan interneti de öyle rastgele bir şekilde elbette almayız, alamayız.

Herhangi bir ürün veya hizmet alacağımız zaman insan doğası gereği araştıran ve bunu sevende bir milletiz. Bu noktada ortak hedefimiz düşük ücret ve yüksek kaliteyi alabilmektir.

İlk hedefimiz her ne kadar düşük ücret yüksek kalite olsa da bu durum sonuçtur. Asıl önemli olan nokta ise bu sonuca ulaşırken alacağımız hizmettir.

Bundan dolayı yazımızda değineceğimiz nokta ev interneti alırken nelere dikkat etmeliyiz olacak.

Evimize internet alırken dikkat etmemiz gereken hassas noktalar mevcut.

Kısaca özetlemek gerekirse bunlar;

KOTA

İNTERNET HIZI

TAAHHÜT

TELEFON BAĞLANTISI VAR MI YOK MU

EK ÖZELİKLER(Eğitim Paketleri vs.)

KULLANICI YORUMLARI

Dilerseniz ücretsiz ev interneti danışmanlığımızdan faydalanabilirsiniz. Başvuru sürecinden internet kullanımına kadar destek sağlıyoruz.

Aşağıdaki butona tıklatarak ücretsiz yardım alabilirsiniz.


1. Kota

İnternet, içerisinde gezinebileceğimiz kocaman bir dünya. Bu dünyada hiç kimse “Acaba kotam ne zaman dolacak ? ” sorusunu kendine sormak istemez. Peki bu dolmasına dahi tahammül edemediğimiz kota nedir gelin beraber bakalım.

Kota kavramı genel manada halk arasında kullanılan isimdir. Bilimsel ve camia tarafından kullanılan isim AKNdir.

Adil Kullanım Noktası(AKN)

Paketinizin içerisinde yer alan download (indirme) sınırınızı aştığınız taktirde internet hızınızın düşürülmesi anlamına gelmektedir. Ancak AKN 1 Ocak 2019 yılında Ulaştırma Bakanlığınca Kaldırılmıştır.

Bakanlık tarafından kaldırılmış olsa da aslında ortada kalkan bir durum yok. Firmalar bu durumu kendi lehlerine çevirmeyi başardılar. Sınırsız adıyla aldığınız internet paketlerini satarken 100GB’dan sonra hız düşer diye sormadığınız sürece kim söylemez. Paket uygun diyerek alan kullanıcıda sınırı aştığı anda sinir krizleri geçirmeye başlar.

Sinir krizlerini bir kenara bırakın sizler için hem uygun fiyatlı hem de sınırsız bir internet önerimiz var Turknet.

Kota derdi olmaksızın kullanabileceğiniz bu internetle ile alakalı daha detaylı bilgi için Turknet Özgür İletişim İle Tek Paket yazımızı inceleyebilirsiniz.


2. İnternet Hızı

Asırlar geçse de önemini kaybetmeyecek bir konu “HIZ”

”Erken kalkan yol alır” diyerek atalarımız konuyu özetlemiş aslında günümüz dünyasında da bu durum geçerli.

Neredeyse tüm hayatımızın internet üzerine(online platforma) taşındığı şu günlerde gerek işimizle alakalı gerek herhangi bir araştırma yaparken veya video izlerken bir an önce açılmasını isteriz çünkü ZAMAN bizim için her şeydir.

Hız konusunda o kadar istekliyiz ki bir siteye bekleme tahammülüz 3-5 sn arasındadır.

Tüm bu sebeplerden dolayı evine internet almak isteyen kullanıcıların fiyattan sonra baktığı detaylardan bir tanesi.

Bu durumu bilen internet sağlayıcı firmalar en uygun ev internetini sizlere sağlıyoruz derken internet hızını da işin içine katmak mecburiyetindeler.

Günümüzde internet hızını arttırmak için altyapı çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmekte olup genel manada FİBER net olan paketler tercih edilmektedir. Eğer sizde hızlı akan bir hayatta geri kalmak istemiyorsanız ki kimse istemez bulunduğuz konuma en iyi hızı veren firmayı EN HIZLI İNTERNET başlıklı yazımızın altında bulabilirsiniz.(ŞUNA BAKSANA OYNAYABİLİRMİYİZ DİYE)

3. Taahhüt

TAAHHÜT NEDİR ?

Taahhüt kişilerin firmalar ile belirli bir süre seninleyim diyerek anlaşma yapması şeklinde özetleyebiliriz.
LAKİN İnsan fıtratı gereği özgür olmak ister kendini bir yerlere bağlamak istemez ancak buna rağmen günümzde hala uzun süreli sözleşmeleri direten firmalarda mevcut .Ancak son zamanlarda birkaç firmanın başlatmış olduğu taahhütsüz internet paketleri de mevcut.
Rekabet ortamında tercih sayısı fazla oluğu için yarın daha iyi bir paket çıkabilme ihtimali yüksek bu nedenle tavsiyemiz kendinizi bir yere bağlamamanızdır.

4. Telefon Bağlantısı

Cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle ev telefonları önemini yitirdi demek sanırım yanlış olmaz. Öncesinde eve internet almak istediğimizde muhakkak ev telefon bağlantısı olmak zorunda idi ancak günümüzde böyle bir zorunluluk kalmamakla beraber halihazırda ev telefonlu olan paketler mevcut.
Ev telefonu ile olan internet paketleri diğer paketlere nazaran daha hızlı olmakla beraber fiyat farkı da söz konusu.

5. Ek Özellikler

Yukarıda belirttiğimiz gibi piyasa artan rekabetten dolayı firmalar artık sadece en uygun interneti sunmanın yanı sıra kullanıcılarına bir takım ücretsiz uygulama kullanımını da ön plana çıkartmaya başladı.
Örnek vermek gerekirse Türk Telekom eğitim paketleri, Turkcell Süper Online TV+ vb. şeklinde örnekler çoğaltılabilir bununla alakalı detaylı bilgi için EV İNTERNETİ EK ÖZELLİKLER adlı makalemizi okuyalabilirsiniz.

BİLGİ KUTUCUĞU

VDSL NEDİR ?
VDSL İngilizce bir kelime olup açılımı en yüksek hızda internet erişim denilebilir. Altyapılarda kullanılan bakır kablo ve santra yakın olan kişilerin yararlanabileceği internet hizmetidir. Santrala ne kadar yakın olursanız o derece yüksek hız alırsınız 100Mbps e kadar hız almanız mümkün.
Ultra hızlı internet isteyen kişilerin internet alırken VDSL bağlantısı olup olmadığını sormasını tavsiye ederiz.
DİKKAT:Halihazırda ADSL** internet kullanıcısı iseniz aynı altyapıyı kullanarak VDSL e geçemessiniz.
ADSL den VDSL e geçmek isteyen kullanıcıların bilgilerini değiştirmesine gerek yoktur.
**ADSL NEDİR ?
Türkçe anlamıyla asimetrik abone anlamına gelmektedir.Günümüzde en yaygın şekilde kullanılan internet sağlayıcısıdır.Orta kalite bakır teller üzerine kurulmuş sistemdir.
ADSL DSL olarakda adlandırılmaktadır diğer bir adınında VDSL2 olması gündemde.
Max hızı 16Mpbs hızdır.
VDSL İLE ADSL ARASINDAKİ FARKLAR
BAĞLANTI HIZI:Santrale yakın olduğunuz durumlarda VDSL hızlı internet isteyenlerin vazgeçilmezidir.Ancak her ne kadar yavaş olsada yaygın olarak ADSL kullanılmaktadır.
Upload HIZI:Matemetiksel olarak aralarında 10 kata yakın bir fark vardır VDSL ön plandadır.
ALTYAPI:ADSL VDSL gibi yakın olmaya ve ekstra bir altyapıya ihtiyaç duymadığı için daha kullanışlıdır.