İnternet Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Artan ihtiyaçlar ve genel manada hayatımızın internet üzerine taşındığı günümüzde siz değerli insanlarımıza en uygun interneti nasıl alabileceğinizle alakalı bir yazı paylaşmak istedik.

Genel olarak halkımız araştırmayı seven az fiyatla iyi hizmet talep ediyor tabi ki doğru olanda bu.

Bundan dolayı yazımızda değineceğimiz nokta ev interneti alırken nelere dikkat etmeliyiz olacak.

Evimize internet alırken dikkat etmemiz gereken hassas noktalar mevcut. Kısaca özetlemek gerekirse bunlar KOTA,İNTERNET HIZI, TAAHHÜT, TELEFON BAĞLANTISI VAR MI YOK MU,EK ÖZELİKLER(Eğitim Paketleri vs.) ve son olarak KULLANICI YORUMLARI.

Dilerseniz ücretsiz ev interneti danışmanlığımızdan faydalanabilirsiniz. Başvuru sürecinden internet kullanımına kadar destek sağlıyoruz.

Aşağıdaki butona tıklatarak ücretsiz yardım alabilirsiniz.


Şimdi bu konuları kısa ve öz bir şekilde size en uygun,en ucuz interneti alırken yani evinize internet alırken dikkat edeceğiniz hususları açıklayalım.

1. Kota

Mağlum devir tasarruf devri kişiler ödediği ücret mukabilinde haklı olarak hizmet beklemekte KOTA(AKN)* de tam bu anda devreye giriyor. Hala AKN si mevcut olan internet paketleri mevcut üstelik AKN(KOTA)sinin sınırlı olmasının yanı sıra hızları 16mbps gibi düşük olmakta. Genel olarak internet camiasında KOTASIZ(AKNSİZ) internete geçiş hızlı bir şekilde yaşanıyor ancak hala sınırlı verenlerde varda yukarıda belirttiğimiz üzere artan hayatımız artık online yaşam üzerine kurulu olduğu için yüksek derece internet kullanıyoruz. Bu nedenle KOTASIZ(AKNSİZ) internet almanızı tavsiye ediyoruz.
*Adil Kullanım Noktası(AKN):Paketinizin içerisinde yer alan dowloand(indirme) sınırınızı aştığınız taktirde internet hızınızın düşürülmesi anlamına gelmektedir.Ancak AKN 1 Ocak 2019 yılında Ulaştırma Bakanlığınca Kaldırılmıştır.

2. İnternet Hızı

Asırlar geçse de önemini kaybetmeyecek bir konu “HIZ” .”Erken kalkan yol alır” diyerek atalarımız konuyu özetlemiş aslında günümüz dünyasında da bu durum geçerli. Neredeyse tüm hayatımızın internet üzerine(online platforma) taşındığı şu günlerde gerek işimizle alakalı gerek herhangi bir araştırma yaparken veya video izlerken bir an önce açılmasını isteriz çünkü ZAMAN bizim için çok önemli açılması için bir siteye bekleme tahammülüz 3-5 sn arasıdır. Fazlası olması durumunda genel olarak o siteye giriş yapmıyoruz.
Bunda dolayı internet sağlayıcı firmalar en uygun interneti veriyoruz derken internet hızını da işin içine katmak mecburiyetindeler.Günümüzde İNTERNET HIZIYLA alakalı altyapı çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmekte olup genel manada FİBER net olan paketler tercih edilmektedir.
Eğer sizde hızlı akan bir hayatta geri kalmak istemiyorsanız ki kimse istemez bulunduğuz konuma en iyi hızı veren firmayı EN HIZLI İNTERNET başlıklı yazımızın altında bulabilirsiniz.(ŞUNA BAKSANA OYNAYABİLİRMİYİZ DİYE)

3. Taahhüt

TAAHHÜT NEDİR ?
Taahhüt kişilerin firmalar ile belirli bir süre seninleyim diyerek anlaşma yapması şeklinde özetleyebiliriz.
LAKİN İnsan fıtratı gereği özgür olmak ister kendini bir yerlere bağlamak istemez ancak buna rağmen günümzde hala uzun süreli sözleşmeleri direten firmlara mevcut.Ancak son zamanlarda birkaç firmanın başlatmış olduğu taahhütsüz internet paketleri de mevcut.
Rekabet ortamında tercih sayısı fazla oluğu için yarın daha iyi bir paket çıkabilme ihtimali yüksek bu nedenle tavsiyemiz kendinizi bir yere bağlamamanızdır.

4. Telefon Bağlantısı

Cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle ev telefonları önemini yitirdi demek sanırım yanlış olmaz. Öncesinde eve internet almak istediğimizde muhakkak ev telefon bağlantısı olmak zorunda idi ancak günümüzde böyle bir zorunluluk kalmamakla beraber halihazırda ev telefonlu olan paketler mevcut.
Ev telefonu ile olan internet paketleri diğer paketlere nazaran daha hızlı olmakla beraber fiyat farkı da söz konusu.

5. Ek Özellikler

Yukarıda belirttiğimiz gibi piyasa artan rekabetten dolayı firmalar artık sadece en uygun interneti sunmanın yanı sıra kullanıcılarına bir takım ücretsiz uygulama kullanımını da ön plana çıkartmaya başladı.
Örnek vermek gerekirse Türk Telekom eğitim paketleri, Turkcell Süper Online TV+ vb. şeklinde örnekler çoğaltılabilir bununla alakalı detaylı bilgi için EV İNTERNETİ EK ÖZELLİKLER adlı makalemizi okuyalabilirsiniz.

BİLGİ KUTUCUĞU

VDSL NEDİR ?
VDSL İngilizce bir kelime olup açılımı en yüksek hızda internet erişim denilebilir. Altyapılarda kullanılan bakır kablo ve santra yakın olan kişilerin yararlanabileceği internet hizmetidir. Santrala ne kadar yakın olursanız o derece yüksek hız alırsınız 100Mbps e kadar hız almanız mümkün.
Ultra hızlı internet isteyen kişilerin internet alırken VDSL bağlantısı olup olmadığını sormasını tavsiye ederiz.
DİKKAT:Halihazırda ADSL** internet kullanıcısı iseniz aynı altyapıyı kullanarak VDSL e geçemessiniz.
ADSL den VDSL e geçmek isteyen kullanıcıların bilgilerini değiştirmesine gerek yoktur.
**ADSL NEDİR ?
Türkçe anlamıyla asimetrik abone anlamına gelmektedir.Günümüzde en yaygın şekilde kullanılan internet sağlayıcısıdır.Orta kalite bakır teller üzerine kurulmuş sistemdir.
ADSL DSL olarakda adlandırılmaktadır diğer bir adınında VDSL2 olması gündemde.
Max hızı 16Mpbs hızdır.
VDSL İLE ADSL ARASINDAKİ FARKLAR
BAĞLANTI HIZI:Santrale yakın olduğunuz durumlarda VDSL hızlı internet isteyenlerin vazgeçilmezidir.Ancak her ne kadar yavaş olsada yaygın olarak ADSL kullanılmaktadır.
Upload HIZI:Matemetiksel olarak aralarında 10 kata yakın bir fark vardır VDSL ön plandadır.
ALTYAPI:ADSL VDSL gibi yakın olmaya ve ekstra bir altyapıya ihtiyaç duymadığı için daha kullanışlıdır.