ADSL Nedir ? ADS-VDSL ve FİBER Farkı Nedir ?

Günden güne artan internet kullanımı geniş kitlelere hizmet vermeye devam ediyor. Haliyle yeni ev interneti alcak olan sizlerde internet hizmetlerini merak ediyor ve araştırıyorsunuz.

Bugün sizlere en çok merak edilen konulardan biri olan Adsl Nedir? , ADSL- VDSL farkları nelerdir ?, ADSL-FİBER farkları nelerdir ? gibi Adsl hakkında bütün bilgileri bulabileceğiniz bilgileri blog yazımızda yer vermiş olacağız.

Aynı zamanda başvuru sürecinden internet kullanımına kadar aklınıza takılan her şeyi sorabileceğiniz , 7/24 yardımcı olduğumuz ücretsiz ev interneti danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz yardım alabilirsiniz.


ADSL NEDİR?

ADSL, ingilizce Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış halidir, Türkçesi ise (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) demektir. ADSL bakır tel kablolar üzerinden telefon bağlantısının bulunduğu santrali  kullanarak evlere internet sağlayan bir internet hizmetidir. ADSL hattı 4 km uzaklıktaki mesafeye kadar kullanıldığında internet kullanımında verimlilik sağlar. ADSL  kablosunun bir ucu telefon hattına bağlıdır.

ADSL KAÇ MBPS?

ADSL’in ismindeki asimetrik kelimesi, veri indirme ve yükleme hızlarının farklı olmasından gelir. Genellikle 16 Mbps hıza kadar ( bazı firmalar altyapı şartları uygunsa 24 Mbps’ye kadar hız sağlayabiliyor.) downland hızı sağlayan ADSL hizmetinin sağladığı veri indirme ve yükleme hızları, santrale olan yakınlık ve bakır tesisatı kalitesi ile alakalıdır. Santrale olan yakınlık ve bakır tesisat ne kadar kaliteli ise alınan verimlilikte o kadar fazladır.

ADSL-VDSL FARKI NEDİR?

ADSL ve VDSL internet arasındaki en belirgin fark downland ( veri indirme) ve upload (veri yükleme) hızlarıdır. VDSL kelimesinin açılımına baktığımızda çok yüksek hızlı dijital abone hattı manasına geliyor.

Bu sebeptendir ki ADSL en fazla 24 Mpbs’e kadar downland ( veri indirme), 1 Mbps’e kadar upload ( veri yükleme ) hızı sunarken, VDSL ise 100 Mbps’e kadar downland, 10 Mbps’e kadar upload hızı sağlıyor. İki internet hizmetide aynı bakır tesisatı kullanmalarına rağmen. VDSL hizmeti, ADSL hizmetine göre veri indirmede 5 , yükleme hızında ise 10 kat’a kadar fark sağlıyor. 

ADSL-FİBER Farkı Nedir ?

ADSL internet hizmeti yukardada bahsettiğimiz gibi telefon hattını kullanarak, bakır kablo tesisatıyla evlere internet erişimi sağlayan bir dijital hizmettir.Adsl’in aksine fiber internet tesisatında bakır kablo yerine fiber optik kablolar kullanılır. Adsl internet hizmetinde alabilceğiniz hız maksimum 16 Mbps iken, fiber internet hizmetinde 100 Mbps’dir. Diğer ülkelerde fiber internet kullanıcıları 100 Mbps hızın daha fazlasına sahiplerken, Türkiye de verilen fiber internet hizmeti 100 Mbps ile sınırlandırılmıştır.

ADSL modem nedir ?

16 Mbps’ye kadar bant genişliği sunan, ADSL kablosunun bir ucu telefon hattına bağlı olan, indirme ve yükleme hızlarının farklı olduğu internete erişim aracıdır.

ADSL ne kadar hız alırım?

ADSL internet hizmeti 16 Mbps’ye kadar hız sağlayabiliyor lakin altyapı kalitesi  ve santrale olan yakınlığa göre 24 Mbps’ye kadar hız alabilirsiniz.

Hız testi ölçümü yapmak istiyorsanız bu linkten ulaşabilirsiniz. https://turk.net/internet-hiz-testi/

Bu yazımızında sonuna geldik. Merak ettiklerini iletişim bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Ev interneti almak istiyorsanız ücretsiz ev interneti danışmanlığı hizmetimiz mevcuttur.

İlginizi çekebilcek diğer yazılarımızın linklerini aşağıya bıraktık. Keyifli okumalar dileriz.

Ev interneti kampanyaları detaylı bilgi için: https://kampanyababasi.com/ev-interneti-kampanyalari/

Ev interneti alırkan dikkat edilmesi gerekenleri bu linkimizden ulaşabilirsiniz. https://kampanyababasi.com/blog/internet-alirken-nelere-dikkat-edilmeli/